Gardena ComfortCut 23/18V P4A vs Stihl FSA 57 Solo
Gardena ComfortCut 23/18V P4A i sammenligning med Stihl FSA 57 Solo
Hvorfor er Gardena ComfortCut 23/18V P4A bedre end Stihl FSA 57 Solo?
Gardena ComfortCut 23/18V P4A er bedre på flg. 8 punkter:
Hvorfor er Stihl FSA 57 Solo bedre end Gardena ComfortCut 23/18V P4A?
Stihl FSA 57 Solo er bedre på flg. 3 punkter:
  • Højere batterispænding - Med en batterispænding på 36 V har Stihl FSA 57 Solo 18,00 V højere spænding end Gardena ComfortCut 23/18V P4A (18,00 V), hvilket kan give mere kraft til krævende trimning.
Prissammenligning
Gardena ComfortCut 23/18V P4A
avXperten Gardena Akku-Trimmer ComfortCut 23/18V-P4A Uden batteri
Conrad Elektronik GARDENA ComfortCut 23/18V-P4A solo Græstrimmer Batteridrevet uden batteri
Proshop Gardena Batteritrimmer ComfortCut 23 / 18V P4A uden batteri og lader
Se tilbud
CS Megastore (ComputerSalg) Gardena Batteridrevet græstrimmer ComfortCut 23/18V, solo
Se tilbud
Staypro Gardena ComfortCut Græstrimmer uden batteri og oplader
Stihl FSA 57 Solo
Hylte Hunting & Outdoor Stihl FSA 57 Batteritrimmere Uden batteri & lader
Driftstid, maks.
  • Gardena ComfortCut 23/18V P4A: 135 min.
    135 min.
  • Stihl FSA 57 Solo:
    Ukendt
💡 87 min. er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Opladningstid
    Ukendt
  • Stihl FSA 57 Solo: 60 min.
    60 min.
💡 73 min. er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Batterispænding
  • Gardena ComfortCut 23/18V P4A: 18 V
    18 V
  • Stihl FSA 57 Solo: 36 V
    36 V
💡 26 V er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Batteritype
    Li-Ion batteri
    Li-Ion batteri
Lydniveau
  • Gardena ComfortCut 23/18V P4A: 74 dB
    74 dB
  • Stihl FSA 57 Solo: 89 dB
    89 dB
💡 88 dB er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Pris
Omdrejninger pr. minut
💡 7602 rpm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Teleskophåndtag
    Med teleskophåndtag
Batteriindikator
    Med batteriindikator
batteri medfølger
    Batteri medfølger
💡 25 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Plantebeskyttelsesbøjle
    Med plantebeskyttelsesbøjle
    Med plantebeskyttelsesbøjle
Motortype
    Elektrisk motor
skuldersele medfølger
💡 19 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Effekt
💡 636 W er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Udskifteligt batteri
    Udskifteligt batteri
💡 73 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Roterbart trimmerhoved
    Med roterbart trimmerhoved
Trimmediameter
  • Gardena ComfortCut 23/18V P4A: 23 cm
    23 cm
  • Stihl FSA 57 Solo: 28 cm
    28 cm
💡 32 cm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Ekstra håndgreb
    Med ekstra håndgreb
    Med ekstra håndgreb
Driftstid, min.
💡 54 min. er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Kulfri motor
Model
Nettovægt
  • Gardena ComfortCut 23/18V P4A: 2.5 kg
    2.5 kg
  • Stihl FSA 57 Solo: 2.6 kg
    2.6 kg
💡 3 kg er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Oplader medfølger
    Oplader medfølger
💡 23 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Indeholder
Vibrationsniveau
  • Gardena ComfortCut 23/18V P4A: ≤ 2.5 m/s²
    ≤ 2.5 m/s²
  • Stihl FSA 57 Solo: ≤ 4 m/s²
    ≤ 4 m/s²
💡 ≤ 3 m/s² er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Længde, min.
💡 148 cm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Længde, maks.
💡 155 cm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
trimmerhoved medfølger
💡 46 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion