Bosch Easy GrassCut 18V-26 vs Ryobi RY36LTX40A-0
vs
Bosch Easy GrassCut 18V-26 i sammenligning med Ryobi RY36LTX40A-0
Hvorfor er Bosch Easy GrassCut 18V-26 bedre end Ryobi RY36LTX40A-0?
- Med plantebeskyttelsesbøjle - Bosch Easy GrassCut 18V-26 har plantebeskyttelsesbøjle, hvilket giver den bedre kontrol tæt på planter, bede og træstammer.
- Lavere nettovægt - Med en nettovægt på 2.2 kg vejer Bosch Easy GrassCut 18V-26 1,80 kg mindre end Ryobi RY36LTX40A-0 (4,00 kg), hvilket kan gøre den lettere at styre og mere behagelig at bruge.
- Power For All Alliance-batteri - Bosch Easy GrassCut 18V-26 bruger et Power For All Alliance-batteri, hvilket giver den mulighed for at bruge samme batteri på tværs af kompatible mærker og elværktøjer.
Hvorfor er Ryobi RY36LTX40A-0 bedre end Bosch Easy GrassCut 18V-26?
Ryobi RY36LTX40A-0 er bedre på flg. 7 punkter:- Højere batterispænding - Med en batterispænding på 36 V har Ryobi RY36LTX40A-0 18,00 V højere spænding end Bosch Easy GrassCut 18V-26 (18,00 V), hvilket kan give mere kraft til krævende trimning.
- Større trimmediameter - Med en trimmediameter på 40 cm har Ryobi RY36LTX40A-0 14,00 cm større klippebredde end Bosch Easy GrassCut 18V-26 (26,00 cm), hvilket kan gøre trimningen hurtigere på åbne områder.
Prissammenligning
Bosch Easy GrassCut 18V-26
10-4
Bosch akku græstrimmer EasyGrassCut 18 SOLO 06008C1C04
Se tilbud
jem & fix
Bosch EasyGrassCut 18V-26 græstrimmer
399.-
Se tilbud
Harald Nyborg
Bosch Græstrimmer Easy 26 cm 18V
399.-
CompuMail
Bosch EasyGrassCut 18V-26 Græstrimmer Elektrisk --> På vej ind, levering hos dig 15-05-2026
Amazon.de
Bosch Akku Rasentrimmer EasyGrassCut 18V-26 (ohne Akku, 18 Volt System, Schnittkreisdurchmesser: 26 cm, im Karton)
Driftstid, maks.
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Ukendt
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 87 min. er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Opladningstid
Bosch Easy GrassCut 18V-26: 60 min.
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 73 min. er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Batterispænding
Bosch Easy GrassCut 18V-26: 18 V
Ryobi RY36LTX40A-0: 36 V
💡 26 V er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Batteritype
Ryobi RY36LTX40A-0:Li-Ion batteri
Lydniveau
Ryobi RY36LTX40A-0: 95 dB
💡 88 dB er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Pris
Bosch Easy GrassCut 18V-26: 349 kr.
Omdrejninger pr. minut
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 7602 rpm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Teleskophåndtag
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Uden teleskophåndtag
Ryobi RY36LTX40A-0:Uden teleskophåndtag
Batteriindikator
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
batteri medfølger
Ryobi RY36LTX40A-0:✖Batteri medfølger
💡 25 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Plantebeskyttelsesbøjle
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Med plantebeskyttelsesbøjle
Ryobi RY36LTX40A-0:Uden plantebeskyttelsesbøjle
Motortype
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Elektrisk motor
Ryobi RY36LTX40A-0:Elektrisk motor
skuldersele medfølger
Ryobi RY36LTX40A-0:✔Skuldersele medfølger
💡 19 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Effekt
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 636 W er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Udskifteligt batteri
Bosch Easy GrassCut 18V-26:✔Udskifteligt batteri
Ryobi RY36LTX40A-0:✔Udskifteligt batteri
💡 73 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Roterbart trimmerhoved
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Med roterbart trimmerhoved
Ryobi RY36LTX40A-0:Med roterbart trimmerhoved
Trimmediameter
Bosch Easy GrassCut 18V-26: 26 cm
Ryobi RY36LTX40A-0: 40 cm
💡 32 cm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Ekstra håndgreb
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Med ekstra håndgreb
Ryobi RY36LTX40A-0:Med ekstra håndgreb
Driftstid, min.
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 54 min. er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Kulfri motor
Ryobi RY36LTX40A-0:Med kulfri motor
Model
Ryobi RY36LTX40A-0:RY36LTX40A
Nettovægt
Bosch Easy GrassCut 18V-26: 2.2 kg
Ryobi RY36LTX40A-0: 4 kg
💡 3 kg er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Oplader medfølger
Ryobi RY36LTX40A-0:✖Oplader medfølger
💡 23 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Indeholder
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
Vibrationsniveau
Bosch Easy GrassCut 18V-26: ≤ 2.5 m/s²
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 ≤ 3 m/s² er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Længde, min.
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 148 cm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Længde, maks.
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 155 cm er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
trimmerhoved medfølger
Ryobi RY36LTX40A-0:✔Trimmerhoved medfølger
💡 46 % af de sammenlignede græstrimmere har denne funktion
Power For All Alliance
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Med Power For All Alliance batteri
Ryobi RY36LTX40A-0:Uden Power For All Alliance batteri
Energikilde
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Batteri
Ryobi RY36LTX40A-0:Batteri
Klippesystem
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Trimmertråd
Ryobi RY36LTX40A-0:Trimmertråd
Trådfremføring
Ryobi RY36LTX40A-0:Semiautomatisk
Kapacitet benzintank
Ryobi RY36LTX40A-0:Ukendt
💡 0 liter er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Point
Bosch Easy GrassCut 18V-26: 85 point
Ryobi RY36LTX40A-0: 87 point
💡 82 point er gennemsnittet for alle sammenlignede græstrimmere
Mærke
Bosch Easy GrassCut 18V-26:Bosch